Projekt edukacyjny

Minister Edukacji Narodowej rozporządzeniem z dnia 20 sierpnia 2010 r. nałożył na szkoły gimnazjalne wymóg zorganizowania pracy metodą zespołowego projektu edukacyjnego dla wszystkich uczniów kończących naukę w gimnazjum.

Dla uczniów oznacza to konieczność wybrania działania projektowego i zespołowego zrealizowania go przed ukończeniem gimnazjum. Zwolnienie z niego będzie możliwe tylko w uzasadnionych sytuacjach zdrowotnych lub losowych.

Zgodnie z przywołanym wcześniej rozporządzeniem projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu. Tak więc, aby spełnić warunki nałożone przez rozporządzenie, projekt gimnazjalny musi zostać zrealizowany przez zespół uczniów, przeprowadzony na podstawie przygotowanego wcześniej planu i mieć na celu rozwiązanie określonego problemu.

Grupowa praca nad projektem i wymóg publicznej prezentacji jego efektów dają uczniom szansę rozwinięcia umiejętności pracy zadaniowej, w tym planowania, współpracy, komunikacji, prezentacji i samooceny.

Na początku każdego roku szkolnego rodzice i uczniowie powinni być informowani przez wychowawcę o warunkach realizacji projektu edukacyjnego. Szkoła musi określić szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego w szkole, dostosowując te zasady do swoich możliwości organizacyjnych. Udział ucznia w realizacji projektu jest uwzględniony w wewnątrzszkolnych kryteriach oceniania zachowania.

- warunki realizacji projektu


- projekty edukacyjne 2014


1. "Jezioro Chalińskie" - koordynator projektu Małgorzata Kaźmierkiewicz

2. "Śladami Jana Kochanowskiego" (projekt wycieczki)- koordynator projektu Jolanta Ochej